Čo je hrubá stavba?

Na začiatok by sme si mali urobiť jasno v pojmoch. Dôležité je vedieť, že to, čo hrubá stavba obsahuje, nie je nikde presne dané.  Všeobecne platí, že sa jedná o stavbu v takom rozsahu, aby do nej nepršalo cez strechu, kedy je stavba stabilná a dokáže čeliť poveternostným podmienkam.

Základová doska

Je rozporuplné, či základovú dosku má hrubá stavba zahŕňať, alebo nie. Firmy, ktoré realizujú montované domy nastavili trend, že na základovú dosku si musíte najať inú firmu, prípadne zhotoviť sami. V prípadne montovaných domov je to prirodzené, pretože pripravené diely sa môžu stavať iba na predom pripravenú základovú dosku. Pokiaľ vám stavebná firma navrhne okrem stavby obvodových stien a strechy aj základovú dosku, máte istotu, že sa jedná o solídnu firmu.

Čo do hrubej stavby minimálne patrí?

Pred samotnou stavbou by mala firma zariadiť:

 • zameranie a vytýčenie stavby
 • výkopové práce
 • realizáciu prípojok inžinierskych sietí
 • vyliatie základovej dosky a jej hydroizoláciu
 • stavbu nosných stien
 • stavbu strešnej konštrukcie vrátane položenia strešnej krytiny
 • stavbu komína
 • izolácia stien
 • osadenie okien a dverí
 • nenosné konštrukcie a stropy

Ak zvažujete realizáciu hrubej stavby na kľúč, mali by ste sa dohodnúť na presnom rozsahu prác. Vyhnete sa tak prípadným komplikáciám. Hlavne preto, že ste očakávali práce, ktoré firma v rámci hrubej stavby neponúka. Napríklad zateplenie alebo schodište tu môže, ale aj nemusí byť zhrnuté. O odlišnostiach, ktoré stavebné firmy v rámci hrubej stavby majú, je dobre vedieť, aj kvôli cenovej ponuke. Je ideálne, ak v cenovej ponuke sú zahrnuté všetky položky samostatne. Tak získate prehľad o tom, koľko za čo platíte a navyše získate od každej firmy rozpočet na rovnaké práce, v rovnakom rozsahu a cenové ponuky tak môžete detailne porovnať. Hrubá stavba akéhokoľvek domu tvorí približne 10 až 15% z celkovej stavby.

Dá sa pri hrubej stavbe ušetriť?

V prvom rade chceme pripomenúť na čom by ste rozhodne šetriť nemali, a to je kvalita konštrukčných materiálov. Je to investícia na celý život, ba dokonca na viac generácií a materiály na dome sa vymeniť nedajú. Okrem iného vyššia cena za kvalitný materiál z ktorého postavíte energeticky úsporný dom sa vám počas jeho životnosti niekoľkonásobne vráti vo forme ušetrených nákladov za vykurovanie či klimatizáciu.

Poďme ale na to, kde sa ušetriť dá, prípadne zbytočne nepreplatiť. Asi najdôležitejšou časťou je kvalitný projekt a dobrá príprava. Je výhodné a úsporné mať dom bez zbytočných výklenkov. Ich realizácia je spojená s množstvom detailov, ktoré sú náročné na čas a množstvo materiálu. Aj z pohľadu energetických strát a množstva energie na vykurovanie je členitý tvar domu nevhodný.

Ďalším dôležitým bodom je dodržiavanie projektovej dokumentácie. Veľakrát sa totiž na stavbe improvizuje, čo častokrát vedie k chybám, ktoré je nutné následne opraviť a tým sa dodatočne navyšujú náklady, pretože sa plytvá časom a stavebným materiálom. Preto nie je tak dôležité zamerať sa pri výstavbe na šetrenie, ale skôr na „neplytvanie“, čo znamená dodržiavanie termínov a rozpočtu. Do celkovej hrubej stavby však nevstupuje iba cena stavebného materiálu, ale aj cena stavebnej firmy.

Časový horizont výstavby

Tak ako cenu ani čas, za ktorý bude hrubá stavba postavená nie je možné určiť presne. Aj časové rozhranie ovplyvňujú isté faktory ako je veľkosť a zložitosť stavby, počet podlaží, použité technológie a mnohé ďalšie. Zemné práce a základy potrebujú približne mesiac. Fáza vrchnej hrubej stavby je odlišná od zvoleného materiálu, či sa jedná o drevostavbu, alebo bežné murované steny. Steny a strop bungalovu potrebujú asi dva týždne prác a približne rovnakú dobu treba rátať na zastrešenie. Celková dĺžka prác by tak mohla vyjsť na dva – tri mesiace, ak nevzniknú pracovné prieťahy kvôli nesprávnej príprave, či celkovej organizácií. Dokončovacie práce však trvajú omnoho dlhšie.

Kedy je vhodné začať stavať?

Pri plánovaní výstavby je potrebné mať na pamäti dve veci:

 • Stavebná sezóna trvá približne 9 mesiacov a to od marca do novembra. Väčšina mokrých procesov sa nesmie realizovať ak nočná teplota klesne pod 5°C.
 • Práce by ste si mali naplánovať tak, aby ste do ukončenia stavebnej sezóny mali ukončenú spodnú stavbu alebo hrubú stavbu.

Konkrétne načasovanie stavby domu je tiež ovplyvnené rôznymi faktormi, ako sú napríklad, náročnosť stavby, termín vybavenia stavebného povolenia či hypotéky.

Vhodných je niekoľko scenárov:

 • V jari začnete a v jeseni úplne dokončíte dom
 • V jari začnete a v jeseni dokončíte hrubú stavu
 • V jeseni urobíte základy a v jari pokračujete hrubou stavbou

Tradíciou bolo, že stavba sa nechávala cez zimu „vymrznúť. Dnes to odborníci nepovažujú za nutnosť, aj keď niektorí ju stále odporúčajú. Technológie, ktoré sa teraz používajú pri výstavby sú úplne iné ako pred rokmi a preto sa zimná prestávka nevyžaduje. Ak sa však rozhodnete a prestávku urobíte, stavbe to nijak neuškodí.

Čo je hrubá stavba?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prejsť na začiatok