Čo treba vedieť predtým, ako začnete zatepľovať

Zatepľovanie nie je ani zďaleka takým komplikovaným procesom, ako si častokrát myslíme. Tepelná izolácia má mnoho výhod, pretože neprispieva len k zníženým nákladom na vykurovanie, ale prináša aj zvukovú izoláciu. V tomto článku Vám prinesieme pár užitočných tipov, na čo nezabudnúť predtým, ako sa pustíte do zatepľovania.

Rekonštrukcia alebo novostavba?

Na začiatok je dôležité, aby ste si svoj projekt pomenovali. Zatepľovanie starších domov je náročnejší proces ako pri novostavbách, pretože k nim treba pristupovať špecificky a majú viacero obmedzení. Výber vhodného izolantu závisí od časti domu, ktorú sa chytáte zatepľovať. Ide o miesto, kde sa zadržiava vlhkosť alebo potrebujete materiál, ktorý má vysokú pevnosť v tlaku? Plánujete zároveň aj výmenu okien a dverí? Ak plánujete zatepliť len jedno miesto, je potrebné zistiť, v akom stave sú ostatné časti, nakoľko budú ovplyvňovať účinnosť tepelnej izolácie.

Aký výsledok očakávate?

Ako sme už spomínali na začiatku, úspora nákladov na vykurovanie je častokrát najväčším motívom pre zateplenie. Ak bývate v rušnej a hlučnej lokalite, tak si určite budete chcieť užiť ničím nerušené ticho. K tomu Vám vie tepelná izolácia veľmi ľahko dopomôcť. Od týchto parametrov závisí výsledný materiál, ktorý si vyberiete. Napríklad alergici siahnu po ekologických materiáloch, ktoré sú pre nich nezávadné. Avšak, ak je vašim cieľom znížiť prehrievanie interiérov v horúcich letných dňoch, tak potom siahnete po iných typoch tepelnej izolácie.

Dvakrát merajte, raz objednávajte

Kľúčovým krokom je zistiť veľkosť plochy, ktorú sa chystáte zatepliť. Obvodové steny nevyžadujú zložité merania, no šikmé steny predstavujú tvrdší oriešok, nakoľko vyžadujú geometrické výpočty. Ak váhate, zmerajte aspoň dĺžku a výšku steny. Veľa spoločností však ponúka kalkuláciu od skúseného odborníka bezplatne.

Zapamätajte si: Rozmery nemusia byť vždy presné, treba počítať s rezervou minimálne 20%.

Podceňovať hrúbku izolácie sa neoplatí

Pri výbere správnej izolácie rozhodne nepodceňujte jej hrúbku. Vidina úspory peňažných nákladov sa častokrát rýchlo rozplynie, nakoľko cez nedostatočne hrubý materiál bude v budúcnosti dochádzať k tepelným stratám a zaplatíte omnoho viac. Izolácia nie je chvíľková záležitosť, na dome totižto vydrží aj päťdesiat rokov. Za ten čas sa tepelné straty môžu vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.

Minimálna odporúčaná hrúbka je 18 centimetrov, no záleží na type zatepľovanej steny. Avšak v praxi sa stretávame s podstatne nižším číslom – len 13 centimetrov. Takáto hrúbka je nedostatočná a to aj pri použití na hrubších nosných stenách. Platná norma stanovuje optimálnu hrúbku pre novostavby s hrúbkou stien 30 cm (v závislosti od použitého materiálu) takto:

  • Keramické tvárnice – minimálne 18 centimetrov izolácie
  • Pórobetón – minimálne 16 centimetrov izolácie
  • Steny zo starších typov tehlového muriva – viac ako 20 centimetrov izolácie

Správna izolácia Vám pomôže ušetriť až 80% unikajúcej energie. Pomôžete nie len Vašej peňaženke, ale najmä životnému prostrediu. Pri zatepľovaní vonkajšieho plášťa domu rozlišujeme, či ide o odvetranú fasádu alebo soklovú časť. Odvetrané fasády nájdete najmä na moderných stavbách, pretože sa pri jej aplikácii nemusí až tak veľmi dbať na úpravu podkladu stien. Náročnejší proces predstavujú soklové časti fasády, nakoľko podklad steny musí byť vhodne očistený a upravený.

Minerálnu izoláciu využijete aj na zateplenie interiéru. Dosiahnete tak skvelé tepelnoizolačné a akustické vlastnosti, pretože táto izolácia efektívne znižuje prenos hluku nie len vzduchom, ale aj cez stropy a podlahy.  Hrúbka izolácie by mala mať minimálne 4 centimetre, no toto číslo záleží od použitého materiálu a účelu priečky. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov však odporúčame použiť izolácie s hrúbkou 5 centimetrov a viac, pretože každý centimeter pridá zhruba 1 dB nepriezvučnosti. Tu platí priama úmera: Čím väčšia je hrúbka izolácie, tým vyšší je akustický komfort domova.

Vedeli ste, že cez nezateplenú strechu uniká až 30% tepla? Pre dosiahnutie maximálneho účinku tepelnej izolácie odporúčame brať do úvahy nie len jej hrúbku, ale na súčiniteľa tepelnej vodivosti (lambdu). Pri zateplení šikmej strechy je z dlhodobého hľadiska najefektívnejšie siahnuť po materiáloch s hrúbkou 42 centimetrov.

Čo treba vedieť predtým, ako začnete zatepľovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Prejsť na začiatok